نظر دادن

تا حالا شده احساس كنين روي يه آدم يه جورايي نفوذ دارين و اون آدم حرفهاي شما رو بدون چون و چرا گوش ميده و عمل ميكنه؟

اونوقت خودتون چه حسي دارين؟

چند سال قبل كه درسم تموم شد و وارد محيط كار شدم، تو محل كارم پسري بود به اسم سعيد كه دانشجو بود و براي اينكه خرج دانشگاهش رو در بياره اونجا كار مي كرد.

مادرش هم تو يه واحد ديگه كار مي كرد.

سعيد پسر ساده اما شيطون و شلوغي بود و چون دقيقا همسن خواهر كوچيكم بود،حس يه خواهر بزرگتر رو نسبت بهش داشتم.اونهم خيلي از كاراش رو برام تعريف ميكرد.من هم نظر خودم رو نسبت به كارها و عقايدش مي گفتم.

تا اينكه يه روز مامانش بهم زنگ زد و گفت:هلن جان سعيد خيلي گوش به حرف شما ميده.ميگه اگه هلن بگه خودت رو بنداز تو چاه هم من اين كار رو ميكنم.

خيلي خيلي تعجب كرده بودم.نميدونستم چي بگم.

مادرش اضافه كرد:سعيد خيلي به موهاش ژل ميزنه.لطف كنين بهش بگين ژل زياد براي موهاش مضره.بهش هم نگين كه من اينو بهتون گفتم.چون اگه بگين به حرفتون عمل نمي كنه.

گفتم:باشه يه جوري غير مستقيم بهش ميگم.

بعد از اين تلفن خيلي  فكر كردم.به تمام حرفهايي كه بهش زده بودم.چون اونموقع نمي دونستم كه اينقدر حرفم روش تاثير داره.

خوشحالم كه آدم تقريبا ركي هستم و اگه كاري از نظرم بد بود بدون رو دربايستي بهش گفته بودم.

بعد از اين ماجرا تو جواب دادن به سوالاش خيلي محطاط شدم.

مي خوام بگم كه همينجوري نسبت به اعمال و عقايد ديگرون نظر نديم.چون ممكنه حرفمون روشون تاثير داشته باشه و خودمون بي خبر باشيم.

/ 29 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Iran's Children

در مورد بحث جالبتون هم بايد بعد از خنده ی جانانه بيان کنم که جدا جالبه و حق با شما است

غنچه

سلام هلن جونم حرف شنوی پسر از پدر و مادر خيلی خوبه . خوبه حالا اين آقای همکارتون از شما حرف شنوی داشته و شما هم که یه دوست خوب و بالغ و کامل و شایسته ای . فکرشو بکنن اگه با يه ادم بد سر و کار داشت و حرف شنو بود چی ميشد؟ خيلی بايد دقت کرد.

باران

موافقم باهات آدم بايد جنبه تاثير داشتنو داشته باشه

غريب آشنا

سلام عجب آدم بی جنبه ای بوده من به روز کردم خوشحال ميشم سر بزنيد

وب نوشته

سلام... با اين حرفتون کاملا موافق هستم... خودم تجربه اش کردم... خوشحالم که اين رو اينجا تو وبلاگ شما می خونم و از زبون شما ميشنوم...

دويد جکوب

هلن عزيز سلام. هم اکنون که اين کامنت رو می نويسم٬ ساعت ۱۲:۴۵ بامداد يک شنبه ۱۱ فوريه هست و در هوای بهاری ۱۴ درجه سانتی گراد شهر بيروت پنجره اتاقم را بازکرده ام تا از اين هوای دوست داشتنی لذت ببرم. اسمان هم صاف و ستاره های بی شمار کهکشان راه شيری که به خوبی در شبهای بيروت ديده مي شوند در فاصله های مليون سال نوری به هر ببيننده ای چشمک می زنند. جای همه دوستانم رو اينجا خالی می کنم. پس از يک مدت جنگ و آشوب يک دوره يک هفته ای هست که آرامشی نسبی بر شهر و کشور حاکم هست و روزها طبق معمول می گذرند...خوشحالم که ايقدر خوب و تند تند می نويسی و هربار و به فاصله کوتاه هم که به وبلاگت می آيم با دو سه تا مطلب جديد روبه رو می شوم...در باره اينکه چقدر کلام می تونه برای نفوذ روی کسی قدرتمند باشه که شکی درش نيست. اين کلمات و نحوه بيانشون به شدت قابليت نفو‌ذ پذيری و تاثيير گذاری دارند و برای همين هست که در همه جوامع خيلی خيلی روی حرف سنجيده و مدبرانه تاکييد شده٬ در اين اسلام هم اين جمله معروفی که < هر کلمه را پيش از بيان کردن٬ ۱۰۰۰ بار در دهانتان مزه مزه کنيد و سبک و سنگین کنيد> خيلی معروف هست...

دويد جکوب

هرچند که ما ايرانی ها زياد بهش توجهی نمی کنيم. ولی آقا سعيد ماجرای ما اقبال بلندی داشته که کلام يک انسان درست و سالم در روانش موثر بوده. و گرنه ممکن هست کلام کسی که خيرخواه ديگران هم نيست موثر باشه و آن وقت هست که ماجرا خطرناک خواهد شد. به هر حال فکر کنم وظيفه خواهر بزرگتر بودن رو به خوبی انجام داده ای. در باره اون مطلب پيرامون سلامتی٬ من هم در تاپيک قبلی نوشتم که متاسفانه سلامتی جز نعمت هايی هست که تا از دست نره کسی قدرش رو نمی دونه٬ اميدوارم که بيشتر و بهتر قدر عافيت و سلامت رو بدونيم. من هم وقتی ايران بودم به همراه پسر عموی خردسالم به اين سرزمين عجايب رفته ام٬ بچه ها بی اندازه از اين جور جاها خوششون می آيد٬ همانطور که تو با ديدن تنها سوار شدن فرزند خودت به اين فکر فرو می روی که چقدر زود دوران طفوليت و شیرخوارگی گذشته و او بزرگ شده٬ خود بچه هم با اين تنها سوار شدن ها کم کم احساس بزرگتر شدن رو بهتر درک می کنه...پدرم هميشه مي گه بچه ها بزرگ می شنود و بزرگتر ها پير می شوند و اين طبيعت روزگار هست

دويد جکوب

يادم رفت که در باره تاپيک طبيعت هم بنويسم که : نيش عقرب نه از ره کين است * اقتضای طبیعتش این است...می دونم که همه ما این شعر معروف رو شنیدیم٬ اما بی اختیار با خوندن اون موضع به ذهنم رسید...

م .ص

سلام خيلی روان وخوندنی بود .انسانها با سليقه ها وتبعات متنوع در صحنه زندگی ظاهر ميشوند پس ممکن است به ميزان انسانها نظرات و.. داشته باشيم مهم پيدا کردن بهترين و کابرد ترین آنهاست . شادو تندرست باشيد . خوشحال میشم فرصت شدبه وبم سربزنيد.

سارا

سلام آپ مخصوص ولنتاین بدو بدو